BROŃ W WOJNIE PIĘCIODNIOWEJ

18 stycznia 2016

Wojna w Gruzji charakteryzuje się ogromną różnorodnością broni ręcznej, gdzie obok modeli systemu Kałasznikowa oraz uzbrojenia poradzieckiego pojawiają się konstrukcje niemieckie, amerykańskie i izraelskie. Oto krótki przewodnik po broni używanej w Wojnie Pięciodniowej.

PISTOLETY

Podstawowym modelem pistoletu używanego przez obydwie strony był pistolet PM konstrukcji Makarowa produkowany od 1952 roku w Tule. Używany był przez oficerów rosyjskich oraz policję gruzińską. Konstrukcja broni wzorowana jest na Walterze PP, choć np. mechanizm samonapinania został w Makarowie uproszczony. Pistolet działa na zasadzie odrzutu zamka swobodnego. Zastosowano mechanizm spustowy typu Double Action z kurkiem zewnętrznym. Pistolet ma nastawny bezpiecznik ze skrzydełkiem z lewej strony, w tylnej części zamka zabezpieczający przed przypadkowym strzałem. Jest on jednocześnie zwalniaczem napiętego kurka. Wszystkie elementy pistoletu, z wyłączeniem okładzin, wykonane są ze stali. Zatrzask magazynka znajduje się w spodniej części chwytu. Magazynek mieści 8 naboi 9×18 mm.

6P9 (PB) modyfikacja PM. PB został wprowadzony do uzbrojenia w 1967 roku. Jego konstruktor A. Dieragin odpowiednio zaadoptował do nowych zadań standardowy sowiecki pistolet PM. Po przeniesieniu sprężyny powrotnej do chwytu pistoletowego (w PM otacza ona lufę) lufę otoczono komorą wstępnego rozprężania gazów prochowych. Dodatkowo do broni może być dołączony tłumik dźwięku, który dla wygody transportu jest dzielony na dwie części i przechowywany we wspólnej dwukomorowej kaburze. Strzał z broni bez założonego tłumika jest niewytłumiony, ale ma nietypowy odgłos utrudniający wykrycie stanowiska strzelającego. W krytycznej sytuacji możliwe jest oddanie strzału bez nakręconej zewnętrznej części tłumika.

Kolejnym pistoletem używanym w trakcie konfliktu jest ciekawa konstrukcja- APS. „Stieczkin” używany był między innymi przez ludzi ochraniających Sulima Jamadajewa dowódcę batalionu Wostok. Pistolet działa na zasadzie wykorzystania energii odrzutu swobodnego zamka. Konstrukcja w całości stalowa. Mechanizm uderzeniowy kurkowy z kurkiem zewnętrznym. Sposób napinania kurka Double Action. Mechanizm spustowy z przełącznikiem rodzaju ognia (który jednocześnie spełnia rolę bezpiecznika) umożliwia zarówno prowadzenia ognia pojedynczego jak i ciągłego. Pistolet posiada również przerywacz uniemożliwiający oddanie przypadkowego strzału. Charakterystyczną cechą APS jest umieszczony w chwycie opóźniacz zmniejszający szybkostrzelność. Pistolet zasilany jest umieszczonym w chwycie 20 nabojowym (naboje 9×18 mm ułożone dwurzędowo) magazynkiem.

 

Glock 17/21 broń strzelecka zaprojektowana przez Gastona Glocka. Ten składający się z 33 części pistolet został okrzyknięty bronią XXI wieku. Wykorzystuje on mechanizm przekoszenia tylnej części lufy względem zamka. Broń używana przez stronę gruzińską to Glock 17 9mm parabelum 17 naboi oraz Glock 21 0,45 ACP o pojemności 13 naboi. Broń najpewniej generacji III używana była przez gruzińskie jednostki specjalne.

KARABINKI

Karabinek M4 A1 oraz A3 używany przez Siły Zbrojne Gruzji zakupione od USA. W 2008 dało się już zauważyć oddziały przezbrojone na te konstrukcję. Co ciekawe w trakcie Misji w Iraku 1 Brygada piechoty używała broni z systemu Kałasznikowa, pozostawiając karabinki M4 oraz KM Negew w swojej bazie, gdzie zostały przejęte przez Oddziały 76 Dywizji Desantowo Szturmowej Federacji Rosyjskiej. Broń ta jest wersją rozwojową karabinów z rodziny M16. Zbudowana została z powodu zapotrzebowania armii USA na broń o mniejszych wymiarach przeznaczoną dla oddziałów specjalnych. Zasadnicze zmiany w stosunku do poprzednich wersji to skrócenie lufy, zastąpienie kolby stałej kolbą składaną. Produkowany jest w kilku wersjach różniących się rodzajem mechanizmu spustowego, rodzajem łoża i komory zamkowej. Skrócenie lufy zmniejszyło zasięg skuteczny. Dodano szynę Picatinny na górnej części broni, dzięki czemu można zdejmować rękojeść do przenoszenia broni i montować w jej miejscu różnego rodzaju celowniki optyczne lub kolimatorowe.Karabinek zasilany jest magazynkiem o pojemności 30 naboi (kal. 5,56x45mm).

Karabinek G36K używany przez gruzińskie oddziały jednostek specjalnych. Wyposażony w celownik optyczny o trzykrotnym powiększeniu oraz celownik kolimatorowy. Zasada działania oparta o wykorzystanie energii gazów prochowych odprowadzanych przez boczny otwór w lufie. Zamek ryglowany przez obrót. Broń wyposażono w zaczep suwadła, zwolnienie suwadła przyciskiem wewnątrz kabłąka spustu lub po lekkim odciągnięciu go do tyłu rączką zamkową. Mechanizm spustowy kurkowy, umożliwia strzelanie ogniem pojedynczym i seriami. Skrzydełko przełącznika rodzaju ognia (pełniące także funkcję bezpiecznika) po obu stronach komory zamkowej. Zasilanie z łukowych magazynków 30-nabojowych (niewymiennych z magazynkami M16) lub 100 nabojowych, dwubębnowych Beta C-Mag. Lufa samonośna zakończona podstawą bagnetu (bagnet od MPi AK-74N, czyli licencyjnego AK-74).

Karabinki rodziny AK74– w Osetii Południowej występowały wszystkie możliwe radzieckie i nie tylko odmiany tej broni.

Zacznijmy od zwykłego AK74– następcy karabinu AKM. Charakterystyczne cylindryczne, wielofunkcyjne urządzenie wylotowe zamontowane na lufie. Spełnia ono rolę hamulca wylotowego oraz osłabiacza odrzutu i podrzutu, dzięki czemu ustatecznia broń przy strzelaniu seriami. Dodatkowo pełni rolę tłumika płomieni. Karabin wyposażono w wyżłobioną drewniana kolba, bakelitowy chwyt pistoletowy, drewniane okładziny na froncie oraz 30 nabojowy magazynek przystosowany do amunicji 5,45×39. Karabinek jest bronią samoczynno-samopowtarzalną, działającą na zasadzie odprowadzenia gazów przez boczny otwór w lufie do komory gazowej, umieszczonej nad lufą. Elementem łączącym zespoły i mechanizmy karabinka jest komora zamkowa wykonana ze stali. Wewnątrz niej znajdują się: mechanizm powrotny, opory ryglowe, mechanizm spustowo-uderzeniowy, wyrzutnik łusek oraz zespół odrzutowy. Ta wersja używana była przez wszystkie strony konfliktu.

AK74 j.w. ale elementy drewniane i bakelitowe zostały zmienione na poliamidowe. Używany w zasadnie tylko przez siły rosyjskie.

AKS-74 konstrukcyjnie jest to AK74  jednak kolba została zmieniona na składaną trójkątną kolbę ramową. Występował w wersjach z elementami drewnianymi, bakelitowymi jak i poliamidowymi.  Zbudowany z myślą o jednostkach desantowych, jednak używany przez wszystkie rodzaje wojsk. W użyciu przez wszystkie strony konfliktu.

AKS-74U subkarabinek powstały na podstawie AKS-74. Skrócona została lufa oraz przewód gazowy. Zastosowano przerzutowy celownik zamiast tradycyjnej szczerbiny. W użyciu przez wszystkie strony konfliktu. Widywany także w rękach żołnierzy Sił Pokojowych oraz policji gruzińskiej.

AK-74M karabinek powstały na podstawie konstrukcji AKS-74. Różnice między konstrukcjami ograniczają się do zastosowania czarnego poliamidu w miejsce śliwkowego, wymiany kolby trójkątnej na kolbę pełną z wbudowanym schowkiem na przybornik, wzmocnienia komory zamkowej, urządzenia wylotowego oraz montażu szyny bocznej do noktowizorów oraz celowników optycznych. Dodatkowo wprowadzono szereg rozwiązań obniżających koszta oraz przyspieszających proces produkcji. Ostatnią zmianą jest pokrywa zamka w AK74M- płaska w miejsce żłobionej. Od 1994 roku broń staje się etatowym karabinkiem Armii Federacji Rosyjskiej. Używany tylko przez żołnierzy Rosyjskich.

MPi AK74N karabniek będący licencyjną wersją AK74 produkowaną w NRD. Posiada wszystkie cechy AK74 za wyjątkiem kolby, która to przez złośliwych nazywana jest pogrzebaczem, a później została zastostosowana  w w rumuńskim AIM oraz polskich Tantalach i Onyksach. Jak ta broń trafiła w ręce osetyńskich milicjantów pozostaje w sferze pytań i domysłów. Ciekawostką jest fakt iż do tej konstrukcji pasuje radziecki granatnik GP.

AS Wał jest bronią samoczynno-samopowtarzalną. Automatyka broni działa na zasadzie odprowadzania gazów prochowych z długim skokiem tłoka gazowego. Zamek ryglowany przez obrót (6 rygli). Mechanizm spustowy z przełącznikiem rodzaju ognia. Przełącznik ma postać kołka przechodzącego w poprzek komory zamkowej, dźwignia bezpiecznika znajduje się po lewej stronie komory zamkowej. Lufa gwintowana, z otworami w końcowej części, współpracuje z integralnym tłumikiem dźwięku. Kolba składana na lewą stronę broni. Przyrządy celownicze mechaniczne, składają się z muszki i celownika krzywiznowego osadzonych na tłumiku dźwięku. Maksymalna nastawa celownika to 400 m, nastawy co 25 m. Tak gęste nastawy są konieczne z uwagi na właściwości balistyczne pocisku zastosowanego w naboju SP6. Z lewej strony komory nabojowej znajduje się szyna „na jaskółczy ogon” służąca do mocowania celownika optycznego, kolimatorowego lub noktowizyjnego.

KARABINY SZTURMOWE

Karabin AK pierwsza, podstawowa wersja legendarnej wręcz broni. Frezowana komora zamkowa płaskie dekiel i inny kształt kolby oraz brak hamulca podrzutu. Karabinek automatyczny AK jest bronią samoczynno-samopowtarzalną, działającą na zasadzie odprowadzenia gazów przez boczny otwór w lufie do komory gazowej, umieszczonej nad lufą. Elementem łączącym zespoły i mechanizmy karabinka jest komora zamkowa, wykonana ze stali metodą obróbki wiórowej. Wewnątrz niej znajdują się: mechanizm powrotny, opory ryglowe, mechanizm spustowo-uderzeniowy, wyrzutnik łusek oraz zespół odrzutowy. Zasilany 30 nabojowym (7,62×39mm) łukowym magazynkiem W 2008 używane przez oddziały Osetyńskie oraz abchaskie.

Karabin AKM to modyfikacja karabinu AK. Polegała ona na uproszczeniu produkcji: komorę frezowaną zastąpiono tłoczoną, dodano hamulec podrzutu,chwyt drewniany zastąpiono bakelitowym,  pokrywę komory zamkowej zmieniono na perforowaną oraz zmieniano szczerbinę z 600 metrów na nastawy do 1000 metrów. Używany przez wszystkie strony konfliktu

Karabin AKMS modyfikacja AKM ze składaną kolbą. Używany przez wszystkie strony konfliktu. Żołnierze rosyjscy używali ich także z tłumikami dźwięku PBS-1.

KARABINY MASZYNOWE

IMI Negew Izraelski karabin maszynowy przystosowany do użycia amunicji 5,56×45. Jest to autorska konstrukcja IMI skonstruowana na podstawie doświadczeń z karabinem maszynowym FN MAG. Zasada działania oparta o odprowadzanie gazów prochowych przez boczny otwór w lufie. Ryglowanie przez obrót zamka o czterech ryglach w prawo. Suwadło odryglowuje zamek dopiero po krótkim ruchu jałowym, co ułatwia ekstrakcję i zmniejsza ryzyko pęknięcia łuski. Karabin maszynowy strzela z zamka otwartego ogniem pojedynczym i seriami. Przełącznik rodzaju ognia połączony z bezpiecznikiem ma postać skrzydełka umieszczonego po prawej stronie broni, w zasięgu kciuka dłoni spoczywającej na chwycie pistoletowym.Negev posiada podwójny mechanizm zasilania. Standardowe jest zasilanie z metalowej taśmy rozsypnej M27. Taśma luźna albo w dołączonym pod komorą zamkową pojemniku z tkaniny (odcinek 100 lub 200 nabojowy). Mechanizm przesuwu taśmy podobny jak w MG42. Najprawdopodobniej nie wszystkie przejęte przez 76 DSzD karabiny zostały spalone, cześć przewieszono do Rosji. W użyciu teoretycznie przez stronę gruzińską jednakże przejęte przez Rosjan.

Karabin maszynowy PK kalibru 7,62 x 54 mm R. Karabin maszynowy zaprojektowany przez Michaiła Kałasznikowa w celu zastąpienia karabinu maszynowego RPD.  Karabin maszynowy PK jest zespołową bronią samoczynną. Zasada działania oparta o odprowadzanie gazów prochowych przez boczny otwór w lufie. Ryglowanie przez obrót zamka. Mechanizm spustowy umożliwia tylko ogień ciągły. Zasilanie taśmowe (początkowo stosowano taśmę ciągłą, później segmentową składającą się z odcinków po 50 naboi). Jeśli karabin jest używany jako rkm, taśma o pojemności stu naboi jest przechowywana w blaszanej skrzynce amunicyjnej przyłączonej pod komorą zamkową broni. Jako ckm karabin jest używany z taśmą o pojemności 200 naboi (skrzynka amunicyjna jest w takim przypadku ustawiana obok broni). Karabin posiada ciężką, żłobioną lufę szybkowymienną, zakończoną szczelinowym tłumikiem płomienia. Przyrządy celownicze składają się z muszki stałej i nastawnego celownika krzywiznowego. W użyciu głównie przez oddziały Abchaskie oraz batalion Wostok. Broń posiada części drewniane-  kolba oraz bakelitowe- chwyt transportowy oraz pistoletowy. Zasilanie z taśmy amunicyjnej.

Karabin maszynowy PKM zmodernizowanaa wersja karabinu PK. Główne zmiany polegały na wprowadzeniu lżejszej lufy oraz nowego hamulca wylotowego. Nowa lufa jako lżejsza odciążała całą broń. W użyciu przez wszystkie strony konfliktu także w wersji montowanej na pojazdach jako PKT.

Karabin maszynowy PKP uniwersalny karabin maszynowy stworzony na podstawie PKM. Zmiany polegały na przekonstruowaniu lufy, dwójnogu oraz chwytu transportowego. Nowa lufa nie jest szybkowymienna i warz z chwytem jest przymocowana do korpusu. Nowy dwójnóg posiada zaczep nad lufą. Nowy hamulec wylotowy przypomina ten z RPK74. Elementy drewniane zmieniono na poliamid.

Ręczny karabin maszynowy RPK jest zespołową bronią samoczynno-samopowtarzalną. Zasada działania automatyki jest analogiczna jak w AKM. Zasilanie z magazynków (30, 40 i 75 naboi, 7,62x39mm). Mechaniczne przyrządy celownicze składają się z muszki i celownika krzywkowego. Wersja N posiada boczną szynę na której można zamontować celownik optyczny lub nocny.. Zmiany polegają na zastosowaniu dłuższej lufy oraz wzmocnieniu komory nabojowej. Na końcu lufy zamontowano dwójnóg. Karabin może być zasilany standardowym magazynkiem do AK. Broń używana przez batalion Wostok oraz oddziały Osetyjskie i Abchaskie.

RPK-74 jest bronią samoczynno-samopowtarzalną. Zasada działania oparta o odprowadzanie części gazów prochowych przez boczny otwór lufy, z długim ruchem tłoka gazowego. RPK-74 strzela z zamka zamkniętego. Zamek ryglowany przez obrót. Mechanizm uderzeniowy kurkowy, mechanizm spustowy z przełącznikiem rodzaju ognia. Dźwignia przełącznika rodzaju ognia pełni jednocześnie rolę bezpiecznika.RPK-74 jest bronią zasilaną z magazynków 45-nabojowych.Lufa zakończona szczelinowym tłumikiem płomieni, do lufy zamocowany jest dwójnóg.RPK-74 wyposażony jest w łoże i chwyt pistoletowy. Kolba stała (w pierwszych seriach kolba i łoże drewniane, w późniejszych z tworzywa sztucznego). Przyrządy celownicze mechaniczne (celownik krzywkowy z muszką). Wersja N posiada boczną szynę na której można zamontować celownik optyczny lub nocny. Wersja RPKS-74 posiada drewnianą składaną na bok kolbę.Obecnie najnowszą produkowaną w Rosji wersją jest RPK-74M, który posiada szynę boczną do montażu celowników, łoże i kolbę (składaną na bok) z tworzyw sztucznych. Na bazie RPK-74M opracowano eksportową wersję RPK-201 na nabój 5,56 x 45 mm.

RPK74M jest to wersja rozwojowa RPK74S. Posiada składaną na bok kolbę z wycięciem na szynę montażową. Elementy drewniane i bakelitowe zamieniono na czarny poliamid. Charakterystyczna nakładka na rurę termiczną występuje czasami w AKS-74U. Oraz nowy żebrowany 45 nabojowy magazynek. Używany przez siły Rosyjskie i separatystów.

NSW (kal. 12,7×107) jest bronią samoczynną. Zasada działania oparta o odprowadzanie części gazów prochowych przez boczny otwór lufy, z długim ruchem tłoka gazowego. Broń wyposażona jest w dwupołożeniowy regulator gazowy. NSW strzela z zamka otwartego. Zamek ryglowany przez przesunięcie w płaszczyźnie poziomej co powoduje zajście czterech występów ryglowych zamka za opory ryglowe obsady lufy. Dwa wyciągi sprężynujące znajdują się w zamku, wyrzutnik napędzany suwadłem (łuski wyrzucane są do przodu). Mechanizm uderzeniowy bijnikowy, rolę bijnika pełni suwadło. Mechanizm spustowy tylko do ognia ciągłego. Bezpiecznik nastawny, włączony bezpiecznik unieruchamia zaczep suwadła. NSW jest bronią zasilaną przy pomocy metalowej taśmy segmentowej, z ogniwami otwartymi, identycznej jak w DSzK. Segmenty zawierają 10 naboi. Taśma metalowa o pojemności 50 nabojów jest przechowywana w skrzynkach nabojowych. Zasilanie prawo- lub lewostronne, donośnik przesuwakowy napędzaną przez suwadło, taśma przesuwa się przy odrzucie. Lufa ciężka, szybkowymienna, chłodzona powietrzem, z przewodem chromowanym, zakończona stożkowym tłumikiem płomienia. Do lufy przymocowana jest komora gazowa z regulatorem gazowym. Jest wyposażona w rękojeść ułatwiającą przenoszenie broni i wymianę lufy. Używany przez wszystkie strony konfliktu.

Ręczny karabin maszynowy DP (kal. 7,62x54mm R) był zespołową bronią samoczynną. Zasada działania oparta o odprowadzanie gazów prochowych przez boczny otwór w lufie, ryglowanie zamka za pomocą dwóch symetrycznie rozmieszczonych rygli, odchylających się w płaszczyźnie poziome. Strzelanie z zamka otwartego, krótkimi seriami (3-6 pocisków). Ogień długimi seriami dopuszczano tylko wyjątkowo. Zasilanie magazynkowe (magazynek talerzowy na 49 naboi, jednak przy pełnym załadowaniu często się zacinał, przez co nakazano ładowanie tylko 47 nabojami (stąd w późniejszych seriach wybity na górnym talerzu magazynka napis „47 naboi” dla przypominania ładującym), są wzmianki o opracowywaniu magazynka pudełkowego). Lufa wymienna (połączenie bagnetowe) poprzez wielosektorowo (co 120 stopni) wycięty gwint prostokątny, zakończona stożkowym tłumikiem płomieni. Broń standardowo wyposażona w stałą kolbę drewnianą, dwójnóg, osłonę lufy, tłumik płomienia. Używany przez wojska republik separatystycznych.

KARABINY WYBOROWE

Karabin WSS Winotrez jest to broń zasilana nabojem 9×39 przeznaczony do użytku na dystansach do 400 metrów. WSS jest bronią samoczynno-samopowtarzalną. Automatyka broni działa na zasadzie odprowadzania gazów prochowych z długim skokiem tłoka gazowego. Zamek jest ryglowany przez obrót (6 rygli). Mechanizm spustowy posiada przełącznik rodzaju ognia, który ma postać kołka przechodzącego w poprzek komory zamkowej; dźwignia bezpiecznika znajduje się po lewej stronie komory zamkowej. Gwintowana lufa, z otworami w końcowej części, współpracuje z integralnym tłumikiem dźwięku. Mechaniczne przyrządy celownicze składają się z muszki i celownika krzywiznowego, osadzonych na tłumiku dźwięku. Maksymalna nastawa celownika to 400 m, nastawy co 25 m. Tak gęste nastawy są konieczne z uwagi na właściwości balistyczne pocisku zastosowanego w naboju SP6. Z lewej strony komory nabojowej znajduje się szyna (na jaskółczy ogon, powszechnie stosowana w krajach byłego Układu Warszawskiego) służąca do mocowania celownika optycznego, kolimatorowego lub noktowizyjnego. W armii najczęściej używana jest odmiana celownika PSO-1 (4×24 z SWD) ? PSO-1-1 i nocny celownik 1PN51 (NSPU-3). Kolba jest stała, drewniana, może być szybko odłączona. Do ciekawostek należy zaliczyć fakt użycia długich magazynków zaprojektowanymi do karabinu AS Wał.

Karabin SWD. Karabin konstrukcji Dragunowa stanowił podstawowe wyposażenie strzelca wyborowego każdej ze stron konfliktu.  SWD jest indywidualną bronią samopowtarzalną. Zasada działania oparta o odprowadzanie gazów prochowych przez boczny otwór lufy. Tłok gazowy o krótkim skoku. Ruch tłoka gazowego jest przenoszony na suwadło przez lekki prętowy popychacz. Ryglowanie przez obrót zamka w lewo (trzema ryglami). Mechanizm spustowy z przerywaczem tylko do ognia pojedynczego. Zasilanie z magazynków pudełkowych o pojemności 10 naboi. Na przedniej części lufy szczelinowy tłumik płomieni (we wczesnych wersjach także obsada bagnetu). Przyrządy celownicze mechaniczne składały się z muszki i celownika krzywiznowego. Karabin standardowo wyposażono w celownik optyczny PSO-1 o powiększeniu 4x. Zasilany 10 nabojowym magazynkiem (kal.  7,62x54mm R).

Karabin SWDS jest to zmodyfikowane SWD. Modyfikacja polegała na zastosowaniu innego urządzenia wylotowego, składanej kolby oraz polimerowych okładzin drugiej wersji SWD. W użyciu głównie przez oddziały Powietrzno ? Desantowe Federacji Rosyjskiej.

Karabin M24 SWS amerykańska zmodyfikowana wersja karabinu myśliwskiego Remington R700. Jest to karabin powtarzalny, zasilany amunicją 7,62×51. M24 SWS jest bronią powtarzalną z zamkiem czterotaktowym. Karabin posiada regulowaną wzdłużnie stopkę kolby oraz celownik optyczny Leupold. Używany przez Gruzińskie jednostki specjalne.

Karabin Sako TRG-22 Jest to fiński karabin wyborowy zasilany amunicją 7,62×51. TRG-22 jest bronią powtarzalną, z zamkiem czterotaktowym suwliwo-obrotowym z trzema ryglami. Lufa samonośna, gwintowana o skoku gwintu równym 270 mm (skok prawoskrętny, czterobruzdowy). Na końcu lufy może być mocowane wielofunkcyjne urządzenie wylotowe lub tłumik dźwięku. Zasilanie z magazynka o pojemności 10 naboi. Osada wykonana z tworzywa sztucznego (poliuretanu). Kolba z regulowana poduszką podpoliczkową. Z przodu łoża może być montowany dwójnóg. Na wyposażeniu armii gruzińskiej. Najpewniej przejęty przez oddziały rosyjskie lub osetyjskie.

Karabin Wyborowy Accuracy International ArcticWarfare kaliber 7,62×51. Karabin powtarzalny brytyjskiej produkcji. W Rosji używany przez FSB MWD i GRU.  Na zdjęciu niezidentyfikowani żołnierze, najpewniej GRU Federacji Rosyjskiej.

GRANATNIKI

Granatnik automatyczny AGS-17 jest to granatnik zasilany z taśmy amunicyjnej. AGS-17 działa na zasadzie odrzutu zamka swobodnego, zastosowano mechanizm spustowy z przełącznikiem rodzaju ognia, który umożliwia prowadzenie ognia seriami z niską (50-100 strz/min) lub wysoką (350-450 strz/min) szybkostrzelnością. AGS-17 strzela nabojem 30 × 29 mm B, który posiada ciężki pocisk odłamkowy o wadze 280 g (dla porównania pocisk natowskiego naboju 40 x 53 mm stosowanego w amerykańskim granatniku Mk19 waży 245 g). Zasilanie jest lewostronnie z taśmy ciągłej na 29 nabojów, taśma mieści się w pojemniku z prawej strony broni. Celownik optyczny PAG-17 o powiększeniu 2,7x zamontowano z lewej strony komory zamkowej, lufa niewymienna chłodzona powietrzem. Donośność maksymalna pocisków jest równa 1700 m.W użyciu przez stronę rosyjską i gruzińską. Ciekawostką jest zamontowanie AGSa na łaziku Yamaha Rhino 600.

RPG-7 jest to granatnik przeciw pancerny wielokrotnego użytku . Konstrukcja wyrzutni oparta jest o stalową rurę o średnicy 40 mm, długości 953 mm i wadze 7 kg. Środkowa część jest pokryta drewnianą okładziną termoizolacyjną, a tylna rozszerza się ku końcowi, co redukuje odrzut i osłania przed podmuchem. Celownikiem podstawowym jest celownik optyczny PGO-7 (1P38) z pryzmatycznym układem odwracającym. Celownik ten posiada skalę dalmierczą (do 1000 m dla celu o wysokości 2,7 m ? amerykańskiego czołgu M48 Patton), poziomą skalę poprawek bocznych, pionową skalę odległości, powiększenie 2,7× oraz kąt widzenia 13°, siatka celownicza ma podświetlenie. Celownik jest montowany na montażu bocznym ?na jaskółczy ogon?, który może również służyć do osadzenia celownika noktowizyjnego NSPU. Jako celownik zapasowy wykorzystywane są mechaniczne przyrządy celownicze, zbudowane z muszki ? ramki z suwakiem wyskalowanym od 200 do 500 m, (co 100 m) i szczerbinki. Granat zawiera dwustopniowy silnik rakietowy. W użyciu przez wszystkie strony konfliktu.

RPG 22 ręczny granatnik przeciwpancerny wprowadzony do produkcji w 1985. Konstrukcja oparta jest na wcześniejszym RPG-18, ale posiada większy kaliber ? 72,5 mm. Do użycia jest gotowy w ok. 10 sekund i potrafi przebić pancerz na grubość 400 mm. Używana przez wszystkie strony konfliktu.

RPG 26 jednorazowy ręczny granatnik przeciwpancerny. Zmodyfikowana wersja granatnika RPG-18, w którym wiele części bazuje na budowie amerykańskiego granatnika M72 LAW. Pocisk stanowi granat z dwustopniowym silnikiem rakietowym odpalany impulsem elektrycznym od zapalnika.

9K32 Strzała 2 SA7A radziecki przeciwlotniczy pocisk kierowany wystrzeliwany z naramiennej wyrzutni. Używany przez obie strony konfliktu.

Grom przeciwlotniczy zestaw rakietowy produkcji polskiej  na wyposażeniu wojska gruzińskiego. Produkowany przez MESKO pocisk rakietowy kierowany na podczerwień. Wystrzeliwany jest z naramiennej wyrzutni rurowej.

9K111 Fagot radziecki system przeciwpancernych pocisków kierowanych. Pocisk kierowany jest przewodowo do celu. Może zwalczać zarówno czołgi i pojazdy nieprzyjaciela jak i lekkie umocnienia. Zestaw używany był przez wszystkie strony konfliktu.

INNE

Fotografia przedstawia przejęte przez wojska rosyjskie jednostki broni strzeleckiej i siecznej. Są to karabiny Mosin 91/30 strzelby TOZ34, karabin SKS Simonow oraz karabin skałkowy. Ciekawostką jest celownik zamontowany na AK74M żołnierza który pilnuje broni jest to POSP 8×42 produkcji Bełomo.

Artykuł powstał na podstawie zdjęć jak i opracowań dostępnych obecnie, przez co możliwe są pewne braki.
Opracował Łukasz.