KAMIZELKA 6Sz92-5 ANA / 6?92-5 AHA

6 stycznia 2015

Jest to praktycznie kamizelka Grad 2 produkcji ANA, z tą różnicą, że produkowana jest w kamuflażu flora oraz nadano jej indeks GRAU 6Sz92-5. Kamizelki typu 6Sz92 wchodzą w skład systemu bojowego „Barmica”. Podczas Wojny z 2008 kamizelki 6Sz92-5 wraz z kamizelką balistyczną 6B23 były szeroko stosowane przez wojska Rosyjskie

Co w zestawie:
1. Kamizelka 6Sz92-5
2. Pas główny
3. Bandolier udowy na granaty typu WOG
4. Plecaczek o pojemności ok. 12 litrów
5. Zestaw naprawczy

 

Kamizelka- Widok ogólny

Kamizelka- Widok ogólny

Rozpięta kamizelka

Rozpięta kamizelka

 DSC04209Kamizelka 6Sz92-5 zapięta do 6b23. Widok z przodu.  DSC04213Kamizelka 6Sz92-5 zapięta do 6b23. Widok z boku.  DSC04214Kamizelka 6Sz92-5 zapięta do 6b23. Widok z tyłu.


Ładownice na magazynki AK

Kamizelka wyposażona jest w dwie pary ładownic na magazynki, po dwie na każdej ze stron. Do ładownic wchodzą zarówno magazynki na naboje kalibru 5,45 jak i 7,62, aczkolwiek zamykanie ładownicy jest wtedy utrudnione. Wewnątrz ładownicy wszyta jest materiałowa przegródka wykonana z materiału w kamuflażu Tigr. W kieszeni, jako alternatywę dwóch magazynków, można przenosić puszkę o maksymalnej pojemności 568 ml. Ładownica zamykana jest na metalowy nap. Na dnie każdej z ładownic znajduję się otwór drenażowy.

 DSC04222Zapięte ładownice kamizelki  DSC04223Odpięte ładownice kamizelki
 DSC04227Magazynki w ładownicy widoczna kieszeń z bagnetem.  DSC04235Widok na wnętrze
ładownicy.

Ładownice na granaty

Kieszenie na granaty ręczne znajdują się obok kieszeni na flarę, po dwie z każdej strony kamizelki. Kieszenie domyślnie mają pomieścić granaty RGD-5, F-1 lub podobne. Wewnątrz znajduję się szlufka na łyżkę granatu. Alternatywnie kieszeń pomieści paczkę papierosów + zapalniczkę, świecę dymną lub inne rzeczy o podobnych gabarytach. Kieszenie zamykane na napy. Na dnie każdej z ładownic znajduję się otwór drenażowy.

 Granaty w odpiętych ładownicach  DSC04241Pusta ładownica. Widoczne zapięcie.

Ładownice na flary

Pomiędzy ładownicami magazynki i granaty znajduje się pojedyncza kieszeń na flarę RSP-30 .

DSC04265

Flara w ładownicy. Widoczny D-ring do zaczepienia plecaka.

Kieszenie na bagnet

Kieszenie te znajdują się za ładownicami na magazynki. Bagnet w domyśle 6H4 lub 6H5 powinien być wsadzony w kieszeń, obok tej z flarą. W kieszeniach tych znajduję się karabińczyk, który przypinamy do pochwy zamiast żabki, taki sposób używania pozwala na szybkie dobycie bagnetu i jego bezpieczne przenoszenie. Jednak noszenie 2 magazynków w kieszeni przed bagnetem stwarza pewne trudności w ich wyjmowaniu. Alternatywnie do kieszeni włożyć można mapę. Ładownica jest od dołu otwarta, za jej dno służy wszyta taśma.

Udowy bandolier na granaty WOG

Bandolier jest w stanie pomieścić 10 granatów WOG, po pięć w rzędzie. Bandolier do kamizelki montujemy poprzez przeplecenie dwóch taśm przez stalową przelotkę, która znajduje się na szlufce pasa.  W celu ustabilizowania bandoliera na udzie należy zapiąć dwa paski zwieńczone klamrami do stalowych d-ringów znajdujących się z boku bandoliera. Na dnie każdej z kieszonek znajduje się otwór drenażowy. Kieszenie są zapinane na napy.

 DSC04253Ładownica na granaty WOG. Widoczne zapięcia udowe.  DSC04251Ładownica na granaty WOG.  DSC04249Pusta ładownica na granaty WOG.

Plecak

Główna komora plecaka ma pojemność około 8 litrów. Dostęp do niej uzyskujemy po odpięciu dwóch klamer. Naszym oczom ukazuje się komin z materiału w kamuflażu Tigr ? dzięki jego zastosowaniu pojemność plecaka możne wzrosnąć aż o 3 litry. Od  wewnątrz znajdujemy wszytą instrukcje regulacji (punkty od 1 do 5) oraz ogólne informacje o zachowaniu dobrego stanu oporządzenia i instrukcje prania (punkt 6). Wewnątrz, od strony pleców, widoczna jest pieczątka z datą produkcji, normą OTK, logiem producenta, pieczątką odbioru oraz z samym oznaczeniem kamizelki 6?92-5. Od strony pleców wszyto swego rodzaju piankę, która zwiększa komfort noszenia. Plecak można nosić na dwa sposoby ? przytoczony do kamizelki lub osobno. Zdecydowanie pierwszy sposób jest wygodniejszy. Plecak do kamizelki przypinamy za pomocą klamer ? dwie zapinamy za d-ringi, na szelkach zaś pozostałe dwie zapinamy za d-ring znajdujący się za ładownicą na granaty, po jednej na stronę. W podobny sposób plecak można przypiąć np. do oporządzenia typu Smiersz. Na dnie plecaka znajdują się dwa otwory drenażowe. Po obu stronach plecaka znajdują się dwie sakwy, każda o pojemności około 2 litrów. Są one zapinane w dosyć niekonwencjonalny sposób, mianowicie klamra nie jest wszyta w pionie, a w poziomie. Ma to na celu ciaśniejsze zapięcie sakwy. Każda z sakw wyposażona jest w jeden otwór drenażowy. Co ciekawe, przestrzeń pomiędzy sakwą, a główną komorą plecaka jest pusta ? sakwa przyszyta jest do plecaka tylko od jego frontu i tyłu. Mimo swojego niepozornego wyglądu plecak jest bardziej pakowny niż RD-54.

 DSCF2202Plecak- widok ogólny  DSCF2204Plecak- widok ogólny
 DSCF2194Ściągacz komory głównej. Widoczna pieczątka.  DSCF2200Metka wszyta w pokrywę komory głównej.


Szelki

Szelki są proste, od wewnątrz wyściełane bawełną oraz wypełnione pianką. Od zewnątrz, po obu stronach, znajdują się stalowe d-ringi do montażu plecaka oraz przeszycie ze sznurkiem, które służy do zamocowania 6Sz92-5 na kamizelce balistycznej. Na lewym ramieniu, pomiędzy d-ringiem, a przeszyciem, znajduje się taśma zapinana na nap. Służy ona do montażu ręcznej radiostacji UHF/VHF.

 

 DSC04255Prawa część szelek  DSC04258Montaż szelek do kamizelki balistycznej.  DSC04256Lewa część szelek. Widoczny uchwyt na radio.

Mocowanie na saperkę

Z tyłu, na wysokości nerek, znajduje się kawałek materiału do którego przyszyte są taśmy regulacyjne. Po jego prawej stronie znajduje się zapinana na nap taśma do mocowania trzonka łopatki saperskiej.

DSC04264

„Plecy” szelek. Widoczny uchwyt na trzonek saperki

Pas główny

Jest to pas nylonowy o długości 130 centymetrów. Jego maksymalna długość użytkowa to ok. 125 cm, zaś minimalna to 83 centymetry. Do 83 centymetra jest to pas złożony z dwóch warstw nylonu, splot podobny jak w pasie nośnym do AK. Po 83 centymetrze jest to pojedyncza warstwa materiału. Regulacja obwodu odbywa się poprzez przesunięcie stalowej zapinki na odcinku ograniczonym pojedynczą warstwą materiału. Pas zapinany jest na stalową klamrę, identyczną jak te przy plecaku. Alternatywnie można używać go jako taktycznego pasa do spodni.

DSC04260

Klamra pasa głównego Widoczne mocowanie pasa do szelek.

Zestaw naprawczy

Producent wyposaża użytkownika w zestaw naprawczy w skład którego wchodzą:

  • Kawałek materiału w kamuflażu flora o wymiarach 20 x 10 centymetrów
  • Klamra sztuk jeden z napisem ?EQUIPMENT ST. PETERSBURG? i logo
  • Taśma nylonowa ciemnozielona o szerokości 2,5 centymetra i długości 30 centymetrów
  • Nić nylonowa ciemnooliwkowa długości 3 metrów
Zestaw naprawczy

Zestaw naprawczy

Wykonanie

Wykonanie jest solidne i porządne, nie jest to jednak szczyt finezji i nie osiągnęło by sukcesu na Fashion Week Paris? Głównym problemem jest sam materiał ? z początku bardzo świecący i błyszczący. Z czasem płowieje i jest to plus, jednak nawet przy niezbyt mocnym używaniu wyciera się. Widać to w szczególności na klapach ładownic od magazynków, gdzie materiał na napach jest szary. Krańce materiału obszyte są ciemnozieloną lamówką, co ma zapobiegać się strzępieniu. Spora liczba przeszyć zapewnia mocne trzymanie się ładownic i trwałość konstrukcji.

Użytkowanie

Zestaw oporządzenia 6Sz92-5 został zaprojektowany do używania wraz z kamizelką 6B23 i faktycznie takie połączenie przy odpowiednim dopasowaniu kamizelki gwarantuje wygodę i komfort używania. Jedynym minusem jest wtedy temperatura. Ale 6Sz92-5 używane jako samodzielna kamizelka jest nad wyraz wygodnym rozwiązaniem ? nic nie pije i nie uwiera, a obciążenia praktycznie nie czuć. Kamizelkę regulujemy przy pomocy łącznie 7 taśm. Dwie z przodu oraz jedna z tyłu, biegnące w osi pionowej, służą do poprawnego ustalenia według wzrostu użytkownika. Cztery poziome taśmy z tyłu odpowiadają za dostosowanie kamizelki do sylwetki użytkownika. Pas główny przeplatamy przez 8 szlufek, wszystkie są zapiane na rzep i nap. Kamizelkę zapinamy na piersiach na trzy napy, dwie dolne zapinki przed zapięciem należy przepleść przez stalowe oczka. Najwyższą zapinkę zapinamy bezpośrednio na nap.

 DSC04261Rozpięta kamizelka.  DSC04259Zapięta kamizelka.

Ogólne wrażenia

Komplet 6Sz92-5 to nie lada gratka, nie tylko dla rekonstruktorów, ponieważ jest to naprawdę dobrze wykonany kawałek materiału. Mimo dosyć archaicznych rozwiązań (sznurki, stałe kieszenie, toporność konstrukcji) jest to bardzo wygodna rzecz. W komplecie dostajemy też plecak i bandolier co jest plusem. Cena ok. 150$ jest dosyć stosowna za komplet porządnego, oryginalnego rosyjskiego oporządzania. Minusem jest to, że komplet tego typu jest w Polsce niedostępny i trzeba ratować się zasobami zza granicy. Podsumowując  6Sz92-5 wraz z 6B23 stanowią niesamowicie wygodny i funkcjonalny zestaw.

Alternatywne wypełnienie ładownic ;)

Alternatywne wypełnienie ładownic 😉

Opracowanie: Łukasz