KOLORY SIERPNIA – SŁOWO O KAMUFLAŻACH

9 października 2018

Wojna w 2008 roku charakteryzuje się ogromną różnorodnością wzorów kamuflażu wykorzystywanego przez wszystkie strony konfliktu. Spowodowane jest to kilkoma czynnikami od powszechnie znanego faktu różnorodności wzorów maskowania używanych przez stronę Rosyjską oraz pro rosyjską do użycia przez stronę Gruzińską mundurów w maskowaniu amerykańskim. W poniższym artykule skupimy się na przedstawieniu rodzajów maskowania użytego przez walczące strony.

WSR-98 Flora

W 2008 roku etatowym kamuflażem wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej był WSR-98 ,,Flora” z powodu poziomych plam kamuflażu nazywany ,,arbuzem”. Kamuflaż ,,WSR-98” zastąpił w 1998 poprzedni wzór jakim był WSR-93 ,,Flora’’ powszechnie nazywany pionową, a po rosyjsku ,,вертикалка”. Mundur występował w wielu odcieniach co było spowodowane wielością zakładów produkujących materiał do szycia uniformów. Istnieje również wariat WSR-98 nazywany popularnie ,,górską florą’’ jest on przewidziany do używania go w południowych regionach FR.  Kamuflaż WSR-98 używany był do produkcji mundurów, czapek oraz oporządzenia. Najliczniej ,,Flora’’ występuje u żołnierzy i żołnierek Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.  Obok tego użytkownikami byli również członkowie armii niezuznawanych Abchazji i Osetii Południowej.

WSR-93 WERTYKAŁKA

Kamuflaż wprowadzony w roku 1993 i do roku 1998 stanowił on podstawowy wzór maskowania Sił Zbrojnych FR. W 2008 roku użycie elementów w WSR-93 było już dosyć ograniczone. Po stronie rosyjskiej zdarzały się kamizelki oporządzeniowe oraz przeciwodłamkowe, a także pojedyncze elementy wyposażenia indywidualnego takiego jak pokrowce na manierki, łopatki piechoty, czy maski PGAZ. Po stronie separatów zdarzały się pełne zestawy mundurów jak i elementy oporządzenia.

WZ. 84

Kamuflaż ten został wprowadzony ok. 1984 i jest powszechnie znany pod nazwą ,,Dubok’’ lub TKO. W trakcie konfliktu w roku 2008 stosowany był przez załogi  rosyjskich śmigłowców i samolotów, a także bojowników Abchaskich. Również żołnierze gruzińscy używali kamuflażu Wz 84 w kamizelkach ochronnych  typu Korsar 3M produkcji ukraińskiej.

KZM-P SREBRNY LIŚĆ, BRZOZA

Pochodzący z 1957 roku kamuflaż o oficjalnej nazwie KZM-P, powszechnie znany jako Srebrny liść lub Brzoza. Wzór używany był do produkcji zestawów maskujących KLMK oraz KZS. Przez lata kamuflaż produkowany był w różnych wariantach kolorystycznych: od biało/srebrnych plam na zielonym tle do żółtych plam na tle szaro zielonym. Najczęściej występującymi elementami wyposażenia w tym kamuflażu były komplety maskujące, rzadziej mundury. Kamuflaż ten wykorzystany był przez wszystkie strony konfliktu.

SS-LATO

Kamuflaż SS-Lato został opracowany na początku XXI wieku przez rosyjską firmę SSO na podstawie drugowojennego niemieckiego kamuflażu używanego przez jednostki SS nazywającego się ,,Eichenlaub’’ (niem.)  co w tłumaczeniu oznacza liść dębu. Kamuflaż SS-lato najczęściej kojarzony jest z funkcjonariuszami Federalnej Służby Bezpieczeństwa i operacją antyterrorystyczną w Biesłanie z roku 2004. W kolejnych latach również inne rosyjskie firmy zaczęły produkować stroje maskujące we wzorze SS-lato. W trakcie konfliktu z roku 2008 najliczniejszymi użytkownikami odzieży maskującej w kamuflażu SS-Lato byli żołnierze 45 Gwardyjskiego Pułku Specjalnego Przeznaczenia Wojsk Powietrzno-Desantowych F. R. oraz innych pododdziałów specjalnego przeznaczenia.

FLECTAR-D / SEWER / TOCZKA

Wzór maskowania inspirowany duńskim M/84. W trakcie działań zbrojonych w roku 2008 w użyciu były zarówno mundury jak i kombinezony maskujące. Używali ich bojownicy batalionów czeczeńskich oraz żołnierze pododdziałów specjalnych Federacji Rosyjskiej.

IZLOM

Izlom został opracowany na początku XXI wieku przez rosyjską firmę SSO. Inna znana nazwa tego wzoru maskowania stosowana przez pozostałych producentów  to Skol. Odzież maskująca w tym kamuflażu używana była najczęściej przez funkcjonariuszy służb wewnętrznych FR tj. MWD oraz specjalnym pododdziałom powietrzno-desantowym. Te ostatnie były użytkownikami odzieży w kamuflażu Izlom w trakcie wojny w 2008.

TIGR

Tigr oraz  inne pochodne takie jak Kamysz oraz Tień są wzorami opracowanymi w Federacji rosyjskiej w latach 90 XX wieku w oparciu o amerykański wzór Tigerstripe oraz francuski wzór TAP47 potocznie zwanym leopard lub lizard. Występował on w wielu wariantach kolorystycznych oraz bardzo wielu odcieniach, zależnie od producenta. Z pośród całej gamy kolorystycznej za najważniejsze należy uznać dwa warianty: zielony- przewidziany do działań w obszarach zalesionych oraz niebieską przewidzianą do służby w obszarze zurbanizowanym. Głównym odbiorcą odzieży oraz oporządzenia w wyżej wymienianych wzorach kamuflażu był rosyjski resort spraw wewnętrznych czyli MWD. W trakcie wojny w 2008 roku użytkownikami odzieży oraz oporządzenia w tym kamuflażu byli żołnierze sił zbrojnych FR oraz funkcjonariusze MWD FR, a także bojownicy czeczeńscy, osetyjscy oraz abchascy.

JAGIEL

Wzór wzorowany na fińskim kamuflażu M05, a konkretnie na odmianie ,,metsäkuvio’’ (fin.) co oznacza wzór leśny. Jest to nowoczesny kamuflaż pikselowy. W trakcie wojny pięciodniowej w użyciu były pojedyncze sztuki kombinezonów maskujących produkcji rosyjskiej  w kamuflażu Jagiel.

KKO

KKO został opracowany w Rosji na początku lat 90 na zamówienie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych FR. Wzór nawiązuje i częściowo bazuje na amerykańskim wzorze US M1948 ERDL oraz wczesnych odmianach kamuflażu woodland. W trakcie wojny pięcidoniowej odzież w tym maskowaniu wykorzystywana była przez dowództwo strony Rosyjskiej oraz przez bojowników czeczeńskich.

LIES, GOROD

Opracowany w Rosji w latach 90 XX wieku. Bazuje na amerykańskim wzorze  US m/81 woodland w wersji zielonej, leśnej oraz na komercyjnym urban camo w wersji szarej/niebieskej przeznaczonej do działań na terenie zurbanizowanym. Mnogość producentów oraz odmian kolorystycznych kamuflażu lies sprawia trudności w odróżnieniu go od oryginalnego kamuflażu woodland. Mundury oraz elementy oporządzenia w tym kamuflażu używane były przez stronę Rosyjską oraz separatystów.

PODLIESOK

Opracowany na zamówienie resortu spraw wewnętrznych FR na początku lat 90 XX wieku. Wprowadzony do służby w roku 1995. Występował w kilku wersjach kolorystycznych: zielonej przewidzianej do działań w obszarze leśnym, szarej/niebieskiej do działań w obszarach zurbanizowanych. W trakcie działań zbrojnych w roku 2008 odzież maskująca w tym kamuflażu wykorzystywana była przez siły bojowników separatystycznych.

RASTR

Pochodna kamuflażu podliesok opracowana w 2004r. na użytek MWD i OMONu. Dość powszechnie używany podczas II Wojny Czeczeńskiej. W trakcie wojny w Gruzji wykorzystywany sporadycznie przez bojowników separatystycznych.

PALMA

Wzór ,,palma’’ jest rozwinięciem wzoru z czasów ZSRR  (popularnie zwanego 'schodki’) stosowanego w kombinezonach maskujących „трехцветный маскировочный камуфлированный костюм”. Na początku XXI wieku rosyjska firma SSO zaczęła produkować kostiumy maskujące oraz elementy odzieży w tym maskowaniu. W trakcie wojny w Gruzji pojedyncze elementy wyposażenia kamuflowane tym wzorem używane były przez bojowników separatystycznych.

CHIŃSKI WOODLAND

Najprawdopodobniej jest to chińska kopia kamuflażu woodland. Krój Munduru przypomina BDU jednak brak w nim dolnych kieszeni bluzy. Najprawdopodobniej mundury te pochodziły ze stanów armii gruzińskiej lub z prywatnych zakupów żołnierzy.

SMOG / KUKŁA

Komercyjna kopia brytyjskiego kamuflażu DPM (Disruptive Pattern Material (ang.)) Na skutek produkcji przez sporą liczbą producentów dostępna jest cała gama odcieni kamuflażu  Możliwe jest również, że bojownicy wykorzystywali odzież i oporządzenie z demobilu. Początkowo wzór ten był wykorzystywany przez rosyjski resort spraw wewnętrznych później rozpowszechnił się w oddziałach rozpoznawczych sił zbrojnych oraz desantowych, a także w Federalnej Służbie Bezpieczeństwa FR. W trakcie wojny w Gruzji odzież w tym kamuflażu wykorzystywana była przez pododdziały zwiadu oraz bojowników separatystycznych.

EMR

Rosyjski kamuflaż cyfrowy nazywany ,,cyfrową florą’’, którego wdrażanie rozpoczęto w roku 2008. W momencie wybuchu wojny EMR nie był jeszcze wprowadzony do użycia w armii. Za wysoce prawdopodobne można uznać, żę są to prywatne zakupy ze źródeł komercyjnych.

KAMUFLAŻE ZACHODNIE

US M/81

Najpopularniejszy wzór maskowania na świecie, baza dla niezliocznej liczby kopii i modyfikacji. Opracowany na zlecenie Departamentu Obrony USA. Kamuflaż oparty jest na wzorze ERDL i został wprowadzony do użycia w roku 1981 wraz z nowym krojem munduru BDU Battle Dress Uniform (ang.).  Mundury w tym kamuflażu były podstawowym typem odzieży w Armii Gruzińskiej przed reformą 2005 roku. Później były stopniowo wypierane przez mundury w kamuflażu MARPAT / Digital Woodland. W trakcie wojny Wszystkie strony korzystały z umundurowania oraz oporządzenia w kamuflażu woodland. Występujący po stronie rosjan i separatystów Woodlandu  to wyposażenie ,,trofiejne’’, część zaś pochodziła z zakupów prywatnych.

3 COLOR DESERT PATTERN

Mundury nazywane DCU Desert Combat Unifrom (ang.) stanowiły następcę mundurów w kamuflażu 6 Color Desert Pattern w kroju DBDU Desert Battle Dress Uniform (ang.). Mundury typu DCU zaczęły wchodzić na wyposażenie wojsk amerykańskich w roku 1991. DCU były standardowym wyposażeniem oddziałów gruzińskich biorących udział w misjach stabilizacyjnych w Iraku i Afganistanie od roku 2005.

UNIVERSAL CAMOUFLAGE PATTERN UCP

Jest to kamuflaż pikselowy nowej generacji zaprojektowany dla US Army w roku 2004. W roku 2005 mundury w nowym kroju typu ACU Army Comat Uniform (ang.) zaczęły stanowić podstawowe wyposażenie żołnierzy US Army, zastępując mundury BDU oraz DCU. Niewielka ilość umundurowania w kamuflażu UCP znalazła się na wyposażeniu Gruzińskich oddziałów specjalnych  i była przez nie wykorzystywana w 2008 roku w trakcie Wojny Pięciodniowej.

MARPAT / DIGITAL WOODLAND

Po modernizacji nowym wzorem maskowania Sił Zbrojnych Gruzji stał się kamuflaż Marpat / Digital Wendland. Problem z nazewnictwem samego kamuflażu spowodowany jest tym, iż oryginalny Marpat przewidziany jest tylko dla oddziałów Piechoty Morskiej USA w kroju MCCUU Marine Corps Combat Utility Unifrom (ang.). Jednakże Siły Zbrojne Gruzji otrzymały pewną ilość mundurów w kroju MCCUU od USA tak więc były użytkownikiem klasycznego Marpata. Wiele amerykańskich firm np. Propper szyło mundury dla Sił Zbrojnych Gruzji w maskowaniu Digital Woodland i nadawało im numer NSN. Róznice pomiędzy wzorem Marpat a Digital Woodand, oprócz patenu oczywiście, to małe emblematy Korpusu na oryginalnym Marpacie, są one nieobecne w wersji Digital Woodland. Armia Gruzińskia wykorzystywała mudnury w krojach ACU, MCCUU oraz innych, nielicencjonowanych. Na wyposażeniu żołnierzy gruzińskich znajdowały się również kamizelki szturmowe oraz plecaki rodzimej produkcji w maskowaniu Digital woodland, a także kamizelki ochronne produkcji chińskiej. W początkowej fazie wojny tylko Armia Gruzińska była użytkownikiem wyżej opisanego pikselowego kamuflażu. W trakcie działań zbrojnych w posiadanie elementów oporządzenia oraz umundurowania w tym kamuflażu, weszli żołnierze rosysjcy oraz bojownicy separatystyczni.

6 COLOR DESER PATTERN

Kamuflaż opracowany  w latach 70 XX wieku i  wykorzystywany przez US Army na początku lat 90 XX wieku. Maskowanie nazywane było potocznie Choclate Chip Camouflage (ang.) lub Cookie Dough Camuflage (ang.) Mundury w tym kamufalżu wykonywano w kroju DBDU Desert Battle Dress Uniform (ang.) Jego obecność na  terenie Kaukazu jest zagadkowa ponieważ Armia Gruzińska nigdy nie posiadała tego typów munduru na wyposażeniu. Najprawdopodobniej były to komplety z demobilu lub komercyjne  kopie. W Wojnie Pięciodniowej  wykorzystywane były przez bojowników separatystycznych.

CRYE PRECISION MULTICAM

Wzór ten opracowany przez firmy Crye Precision i US Army Natick Laboratories stanowi obecnie drugi najpopularniejszy wzór maskowania na świecie,  zaraz za kamuflażem woodland. Został opracowany w roku 2004 na bazie wzoru „Scorpion Pattern”. Kamuflaż odrzucony przez US Army stał się popularny w służbach specjalnych. Powstało wiele kamuflaży wzorowanych na MultiCamie, m.in. polski Suez (używany przez ABW, BOR i Wojska Specjalne), czy brytyjski MTP. W użyciu był przynajmniej jeden mundur w kamufalżu będącym kopią MultiCamu. Był to mundur w kroju zbliżonym do ACU. Nosił go jeden z dowódców czeczeńskiego batalionu Wostok.

Camouflage Centre Europe

Camouflage Centre Europe (CCE lub Cental Europe – CE) to wzór opracowany na początku lat 90 na potrzeby Armii Francuskiej. Jest on aktualnie podstawowym wzorem maskowania formacji zbrojnych tego kraju i zastąpił wzory TAP 47 i F2. Podczas wojny sierpniowej używany przez członków oddziałów specjalnego przeznaczenia oraz bojowników separatystycznych. Rosyjska kopia kamuflażu z oferty producenta SRVV jest z powodzeniem wykorzystywana do dziś w jednostkach specjalnych Federacji Rosyjskiej.

Podsumowanie

Powyższy artykuł to przedstawienie podstawowych i najczęściej używanych wzorów maskowania w trakcie wojny w Osetii Południowej. Oprócz opisanych kamuflaży istnieje wiele pochodnych, kopii i wariacji kolorystycznych. Niektóre z nich nie posiadają oficjalnej nazwy. Do tego należy pamiętać, że poszczególne partie umundurowania mogą odbiegać od siebie znacznie odcieniami kolorów, ot takie rosyjskie realia. Wniosek jest jeden: szyją z tego co mają na stanie. Na potrzeby powyższego materiału kilkukrotnie przejrzałem ponad 3000 zdjęć i pewien jestem tylko jednego- ta wojna nigdy nie przestanie dziwić…

Opracowanie: Łukasz i Artur