RECENZJA- PORÓWNANIE: 6b27 ORGINAŁ VS. REPLIKA

13 marca 2014

HEŁM 6B27 (GRAU), P27 (oznaczenie producenta)

Hełm 6B27 (szturmowy) został opracowany przez rosyjską spółkę NII Stali i wprowadzony do produkcji w 2006 roku. Równocześnie opracowano wariant lekki – 6B26 oraz desantowy – 6B28.
Z pośród tych 3 hełmów 6B27 gwarantuje użytkownikowi najwyższy poziom ochrony. Według danych producenta hełm zapewnia ochronę przed strzałem z odległości 5 metrów z pistoletów PM i APS oraz PSM i TT z odległości 40 metrów. Dodatkowo zapewnia on 1 klasę ochrony balistycznej przed odłamkami (V50= 580-680 m/s), co w praktyce oznacza zatrzymanie odłamka o masie 1 grama poruszającego się z prędkością do 680 m/s. Całkowity obszar ochrony to 11,5dm2. Dzięki takim właściwościom ochronnym hełm ten nie ma sobie równych w swojej kategorii wagowej (1,25 kg) wśród produkcji innych krajów świata. Tworzywem wykorzystanym do budowy czerepu jest „Armok”. Hełm z powodzeniem wszedł na wyposażenie nie tylko wojsk FR, ale również innych krajów Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Hełm jest elementem systemu „Barmica” i zastąpił starszy model 6B7.

CZEREP

Czerep pomalowano na charakterystyczny dla rosyjskich wyrobów kolor jasno – oliwkowy. Na powierzchni wyraźnie widać fakturę warstwy ochronnej. Miejscami widoczne są ślady przypominające niedbale zaszpachlowaną ścianę. Dookoła czerepu znajdziemy 6 śrub mocujących fasunek.

Untitled-1 Untitled-2 Untitled-3 Untitled-4

Dolna krawędź czerepu oklejona jest taśmą z materiału przypominającego cordurę. Sposób przyklejenia taśmy również naznaczony jest typowo rosyjskim pietyzmem – w kilku miejscach klej wylał się spod taśmy na czerep. Końcówki taśmy zbiegają się na tyle hełmu, poniżej śruby. Średnica śruby to 11,5mm, natomiast sam czerep ma grubość 11,1mm.

Untitled-12 Untitled-13

Wewnątrz czerepu znajdują się pieczęci: OTK, nazwa modelu z rozmiarem i logo producenta oraz numer seryjne zakończony miesiącem i rokiem produkcji.

Untitled-6 Untitled-7 Untitled-8

FASUNEK, REGULACJA, KOMFORT

Fasunek wykonano z bawełnianych miękkich taśm o szerokości ok 12mm. Regulacja fasunku odbywa się za pomocą taśm w sposób zbliżony do klasycznych stalowych produkcji.

Untitled-5 Untitled-14 Untitled-15
Zapięcie hełmu reguluje się w 3 miejscach – na potylicy, po lewej oraz po prawej stronie. Rozluźnienie taśm można błyskawicznie skorygować poprzez pociągnięcie 2 „wąsów” zwisających po obu stronach. Dodatkowo swobodne zwisanie pasków regulujących można ograniczyć przez przełożenie ich przez małe skórzane przelotki.  Samo zapięcie i założenie procy na brodę może sprawiać początkowo pewne trudności jest to jednak kwestia wprawy

Untitled-9 Untitled-10 Untitled-11

W kwestii komfortu noszenia jest naprawdę bardziej niż dobrze. Konstrukcja hełmu i fasunku gwarantuje spory dostęp powietrza. Taśmy oraz nici wykonane są z materiału, który nie obciera skóry głowy. Zapięcie dla komfortu noszenia zabezpieczono skórzaną patką. Jej wielkość i sposób montażu sprawiają, że doskonale spełnia ona swoje zadanie. Również proca na brodzie nie stanowi większego dyskomfortu. Jedynym minusem w kwestii wygody może być waga hełmu – 1,25kg, ale jest to już kwestia raczej indywidualna. Dodatkowo na potylicznej części fasunku wybito stempel z jego rozmiarem.

 

KTO TEGO UŻYWA?

Hełm jest powszechnie w użyciu od konfliktu w Osetii Południowej i Abchazji (2008) i używa go:
– piechota morska,
– piechota,
– wojska powietrznodesantowe (równolegle z 6B28)

0ded7ab76kb 593037231  A Russian soldier gestures to the camera as Russian troops withdraw from Gori big74338

REPLIKA

Replika, którą mamy przyjemność porównać jest jedną z 3 dostępnych na rynku i pochodzi ze sklepu A.T.A.K.A z Ukrainy.

CZEREP

Skorupa została wykonana poprawnie. Wymiarowo nie można jej nic zarzucić. Podstawowe różnice to kolor – jest on zdecydowanie ciemniejszy i bliższy amerykańskiej ciemnej oliwce. Kolejną kwestią jest waga – około 560g. Skorupę wykonano bardzo starannie. Powiedziałbym, że aż nadto starannie. Brak jej charakterystycznej dla oryginału faktury – cała skorupa jest idealnie gładka.

1Untitled-3 1Untitled-4 Untitled-1 Untitled-2

Kolejne różnice to wielkość śrub mocujących oraz ich kształt oraz grubość samej skorupy. Śruby mają średnicę 9,5mm natomiast skorupa ma grubość 5,5mm.

Untitled-9 Untitled-10

Od wewnątrz widoczna jest faktura materiału, z którego replika została wykonana czyli włókna szklanego. Dzięki zastosowanemu materiałowi replika jest bardzo wytrzymała na upadki, uderzenia jak i ściskanie. Podobnie jak w oryginale, krawędź repliki jest oklejona taśmą z materiału zbliżonego do cordury. Kolor taśmy bardziej koresponduję z ciemnym kolorem skorupy niż z oryginałem. Wewnątrz skorupy nie znajdziemy żadnych oznaczeń. Na replikę z powodzeniem da się założyć pokrowiec z oryginału. Po takim zabiegu oba hełmy są praktycznie nie do odróżnienia.

ORGINAŁ:

Untitled-16 Untitled-17

 

REPLIKA:

Untitled-11 Untitled-12

FASUNEK

Sposób regulacji fasunku oraz szerokość użytych taśm są identyczne jak w oryginale. Podobnie ma się sprawa ze sposobem przeszycia poszczególnych elementów fasunku. Różnice można zauważyć przy montażu fasunku do czerepu.

Untitled-5 Untitled-6

Kolejna różnica to kolor fasunku, jest on identyczny z kolorem materiału użytego do oklejenia krawędzi czerepu repliki. Fasunek wykonano ze sztywniejszego niż w oryginale materiału, prawdopodobnie tworzywa sztucznego. Sposób zapięcia hełmu jest bardziej zbliżony do starszych modeli hełmów takich jak 6B7. W replice do tego celu użyto D-ringa oraz napy.

Untitled-7 Untitled-8

Zabrakło również potylicznej klamry regulującej zapięcie. Materiał użyty w fasunku odrobinę utrudnia szybkie dopasowanie po zapięciu. Kolor i kształt patki pod zapięciem również bardziej odpowiada modelowi 6B7. Różny jest również kolor skórzanych przelotek ograniczających ruch pasków bocznych. W replice wykorzystano skórę w kolorze brązowym. Replikę nosi się bardzo wygodnie, co z pewnością jest zasługą niskiej wagi. Po odpowiednim wyregulowaniu fasunku leży ona pewnie i stabilnie na głowie. Mimo zastosowania taśm z tworzywa sztucznego nie zaobserwowaliśmy większych niedogodności w noszeniu, ponownie jest to zasługa dobrej wentylacji hełmu.

PODSUMOWANIE

Replika jak na swoją niską cenę (ok 300 zł) jest wykonana lepiej niż poprawnie. Biorąc pod uwagę wciąż niską dostępność replik współczesnych hełmów rosyjskich na rynku replika ta będzie stanowiła świetną okazję dla mniej wymagających.

 

ŹRÓDŁA:
http://www.niistali.ru/
http://www.militaryphotos.net/