BOHATEROWIE FEDERACJI ROSYJSKIEJ W WOJNIE PIĘCIODNIOWEJ

3 stycznia 2014

Po wojnie w Osetii Południowej przyznano w sumie 22 tytuły Bohatera Federacji Rosyjskiej. W tym 3 z nich przyznano żołnierzom służącym w strukturach 76 Dwyizji Desantowo-Szturmowej.

Aleksiej Wiktorowicz Pucykin (16.11.1980 – 12.08.2008) – starszy porucznik gwardii – 104 gwardyjski pułk desantowo-szturmowy, zastępca dowódcy 4 kompanii

12 sierpnia 2008 roku Pucykin kierował się wraz z kolumną wojsk do Cchinwału. W rejonie Dżawy kolumna znalazła się pod ogniem gruzińskiego lotnictwa. Od trafienia pociskiem, zapalił się BMD, w którym znajdował się Pucykin, jednak przeżył i przeniósł się do innej maszyny. Niedługo potem, kolumna została zaatakowana z zaskoczenia przez wojska gruzińskie. Pucykin zmarł od trafienia w głowę przez snajpera. Został pochowany na cmentarzu „Orliecy-3” w Pskowie.

Ukazem prezydenta FR dnia 5 września 2008 roku, „za męstwo i bohaterską postawę w trakcie pełnienia obowiązków wojskowych w regionie Południowo-Kaukaskim”, starszy porucznik gwardii Aleksiej Wiktorowicz Pucykin, pośmiertnie otrzymał tytuł Bohatera Federacji Rosyjskiej.

Jego imieniem nazwano szkołę we Wiaźmie-Brianskiej, którą porucznik ukończył. Umieszczona jest na niej tablica pamiątkowa. Imię Pucykina znajduje się także na pomniku, poświęconemu poległym w lokalnych wojnach we Wjaźmie.

Andriej Leonidowicz Krasow (27 stycznia 1967) – pułkownik gwardii – zastępca dowódcy dywizji

„Za śmiałe i zdecydowane działania w trakcie operacji pokojowej” w Osetii Południowej w sierpniu 2008 roku, pułkownik Andriej Leonidowicz Krasow, ukazem prezydenta FR z dnia 5 września 2008 roku, otrzymał tytuł Bohateria Federacji Rosyjskiej.

„W czasie operacji pokojowej w Gruzji, dowodziłem jedną z grup batalionowo-taktycznych 76 DSzD. Osłaniając zamieszkałe punkty między Cchinwałem i Gori, w charakterze straży przedniej, zabezpieczyśmy ruchy wojska i rozbroiliśmy pierwszą zmotoryzowaną brygadę przeciwnika. Jeśli chodzi o operacje polowe, to myślę, że do tej wojny byliśmy przygotowani. Ale uzyskaliśmy przewagę przy minimalnych stratach (2 poległych), głównie przez paniczne wycofywanie się przeciwnika. Można powiedzieć, że od Chcinwału do Gori nacieraliśmy na ślepo, nie mając żadnych informacji o przeciwniku i używając artylerii po prostym, lub półprostym naprowadzaniu – po widocznym i przewidywanym celom. Najbardziej napięta była ostatnia doba. Po zajęciu nocą obrony okrężnej pod Megwrikisi, około północy usłyszeliśmy odgłos silników czołgowych, dochodzący z lasu. Łączność bezprzewodowa nie działała, poprosiłem sztab zgrupowania o przysłanie samolotu zwiadowczego. Przyleciał czy nie, nie wiem, ale do teraz jestem pewien, że gdyby Saakaszwili nie skapitulował, to tej nocy musielibyśmy odpierać czołgi Gruzinów.”

Gienadij Władimirowicz Anaszkin (17 grudnia 1968) – pułkownik gwardii – dowódca 104 gwardyjskiego pułku desantowo-szturmowego

Rankiem, 8 sierpnia 2008 roku, pułk został postawiony w stan gotowości i w ciągu kilku godzin pułkownik Giennadij Władimirowicz Anaszkin, na czele grupy batalionowo-taktycznej, poleciał do Osetii Północnej. W nocy 9 sierpnia, grupa pod dowództwem Anaszkina rozpoczęła marsz w kierunku Osetii Południowej i rankiem dotarła do Cchinwału. 10 sierpnia grupa w składzie dwóch kompanii spadochronowo-desantowych na BMD, wzmocniona czterema samobieżnymi działami „Nona” i czterema BTR rozpoczęła natarcie w kierunku Gori. W drodze grupa była atakowana z powietrza, z dział przeciwlotniczych zestrzelono gruziński myśliwiec.
W rejonie wioski Hetagurowo grupa zostałą zaatakowana przez gruzińskie czołgi, w trakcie walki odepchnięto przeciwnika. Po dotarciu do Gori, desantnicy przejęli bazę wojskową Waziani, w większości garnizon był pusty, wycofujące się oddziały zostawiły mnóstwo sprzętu wojskowego. W wyniku głębokiego rajdu, rozbito tyły wojsk gruzińskich, a w panice przeciwnik porzucił znaczne ilośći uzbrojenia. 12 sierpnia, po zaciętej walce o wzgórze z wieżą telewizyjną, zniszczono baterię artylerii przeciwnika. W rajdzie zginął jeden żołnierz, a 9 zostało rannych.